بررسی اختصاصینرم افزار و اپ

جدال مرورگرها: مایکروسافت اج یا گوگل کروم؟

در این مقاله به رقابت دو مرورگر اج مایکروسافت و کروم گوگل می‌پردازیم.

مایکروسافت به‌تازگی از جدیدترین نسخه از مرورگر Edge بر پایه کرومیوم رونمایی کرده است و حالا بسیاری بر این باورند که این مرورگر از گوگل کروم بهتر است. اما برای اینکه ببینیم آیا واقعاً این موضوع صحیح است و ما باید به مرورگر Edge مهاجرت کنیم یا نه، به سراغ وبسایت Yugatech رفتیم که این دو مرورگر را با یکدیگر مقایسه کرده است.

این وبسایت دو مرورگر مورد نظر را از نظر استفاده از RAM و CPU، امتیاز کسب شده در بنچمارک‌ها، راحتی استفاده، اکستنش‌ها و قابلیت‌های امنیتی مورد بررسی و مقایسه قرار داده است.

البته در نظر داشته باشید که این نتایج ممکن است در سیستم شما متفاوت باشد، اما این تست‌ها یک ایده کلی نسبت به عملکرد دو مرورگر به شما می‌دهد.

استفاده از RAM و CPU

مهمترین سوال در رابطه با مرورگرها به عقیده بسیاری اینست که چه میزان رم و CPU را اشغال می‌کنند. برای این منظور مرورگرها در سه سناریو مورد آزمایش قرار گرفتند. این مرورگرها با یک تب باز، ۵ تب و ۱۰ تب باز می‌شوند و پس از ۱۵ ثانیه که سیستم آرام شد میزان استفاده دو مرورگر اندازه‌گیری شد.

در اولین آزمون که فقط یک پنجره باز بود، گوگل کروک ۲۶۰ مگابایت رم اشغال کرد که این ۲۵۰ درصد بیشتر از مایکروسافت اج بود. میزان تفاوت پردازنده‌ها تقریباً ناچیز بود.

مقایسه مایکروسافت اج گوگل کروم

در دومین تست، مرورگرها با ۵ زبانه باز شدند که در آن کروم ۵۶۵ مگابایت رم یعنی ۴۵ درصد بیشتر از اج اشغال کرده بود. اما میزان استفاده از پردازنده در مرورگر Edge حدود ۱.۱ درصد بیشتر بود.

مقایسه مایکروسافت اج گوگل کروم

در تست سوم که ۱۰ تب همزمان در مرورگرها باز بود، کروم ۵۳۷.۶ مگابایت رم استفاده کرده که این رقم ۲۵ درصد بیشتر از رم استفاده شده توسط اج بود. البته باز هم میزان استفاده از پردازنده توسط اج به‌طور تقریبی ۰.۸ درصد بیشتر از کروم بود.

مقایسه مایکروسافت اج گوگل کروم

به‌طورکلی مرورگر مایکروسافت در هر سه سناریو رم کمتری نسبت به گوگل کروم اشغال می‌کند.

نتایج بنچمارک‌ها

در مرحله دوم برای بررسی سرعت بالا آمدن مرورگرها، سرعت اجرا، روان بودن، گرافیک و پاسخگویی مرورگرها در بنچمارک‌های JetStream2، MotionMark و Speedometer مورد آزمایش قرار گرفتند. هر مرورگر سه بار مورد آزمایش قرار گرفته و بالاترین امتیاز برای آنها به ثبت رسیده است.

  امتیاز JetStream2 امتیاز MotionMark امتیاز Speedometer
Microsoft Edge ۱۲۱.۶۰۸ ۴۸۹.۳۱ ۹۵.۳۳
Google Chrome ۱۱۲.۴۵۳ ۴۴۰.۸۷ ۸۸.۷۱

در JetStream2 که سرعت بالا آمدن مرورگر، اجرا و روان بودن مورد بررسی قرار می‌گیرد، اج با ۹.۱۵۵ امتیاز بیشتر و اختلاف ۸.۱۴ درصدی کروم را شکست داد.

مقایسه مایکروسافت اج گوگل کروم

در بنچمارک MotionMark هم که قابلیت‌های گرافیکی مرورگرها مورد بررسی قرار می‌گیرند، اج با ۴۸.۴۴ امتیاز بیشتر و برتری ۱۱ درصد کروم را شکست داد.

مقایسه مایکروسافت اج گوگل کروم

در نهایت در تست Speedometer مرورگر مایکروسافت باز هم با ۶.۶۲ امتیاز بیشتر و برتری ۷.۵ درصدی کروم را شکست داد.

در هر سه بنچمارک استفاده شده، اج عملکرد بهتری در مقایسه با مرورگر گوگل داشت.

راحتی استفاده

از آنجاییکه هر دو مرورگر براساس کرومیوم می‌باشند، شباهت‌های زیادی به یکدیگر دارند. شورتکات‌های کیبورد، لایه‌ها و تنظیمات تقریباً مشابه یکدیگرند. زماینکه قصد استفاده از Edge را داشته باشید، این مرورگر از شما می‌پرسد که آیا می‌خواهید بوکمارک‌های کروم را به این سمت منتقل کنید یا خیر. امکان لاگین کردن در جیمیل و فیسبوک هم در این مرورگر در نظر گرفته شده و سیستم می‌تواند اطلاعات شما را از کروم دریافت کند. به‌طورکلی هر دو مرورگر حس یکسانی دارند و نیاز به تغییر خاصی برای سوئیچ کردن بین این دو مرورگر نیست.

افزونه‌ها (Extensions)مقایسه مایکروسافت اج گوگل کروم

باز هم از آنجاییکه هر دو مرورگر بر پایه کرومیوم طراحی شده‌اند، اکثر افزونه‌های موجود در گوگل کروم در مایکروسافت اج هم در دسترس است. با این حال، دسترسی به آنها از Web Store کروم آسان‌تر است. البته در نظر داشته باشید که افزونه‌های مایکروسافت اج در صفحه‌ای مشابه با وب استور کروم ظاهر می‌شوند و نه صفحه مایکروسافت استور. این یعنی اگر می‌دانید که به چه افزونه‌ای نیاز دارید، فقط کافیست آن را جستجو کرده و پیدا کنید.

ویژگی‌های امنیتی

در آخرین بررسی، ویژگی‌های امنیتی دو مرورگر مورد مقایسه قرار گرفت.

دسترسی سایت‌ها

هر دو مروگر لیست طولانی از دسترسی‌هایی دارند که کاربران می‌توانند کنترل کنند. با این حال، کروم اجازه می‌دهد که کنترل کند آیا سایت‌ها اجازه پخش خودکار موسیقی را داشته باشند یا خیر. همچنین امکان ویرایش فایل در دستگاه کاربر و مسدود کردن محتوای ناامن در سایت‌های امن در کروم در نظر گرفته شده است.

ردیابی

گوگل کروم تنها یک گزینه برای تنظیم ردیابی دارد و آن  “Do Not Track” است. با فعال کردن این گزینه دیگر ترافیک وبگردی کاربران که معمولا باعث نمایش تبلیغات هدفمند می‌شود، ردیابی نمی‌شود. با این حال، بسیاری از وبسایت‌ها این درخواست را نادیده می‌گیرند و همچنان اطلاعات وب شما را جمع‌آوری می‌کنند.

مقایسه مایکروسافت اج گوگل کروم

مایکروسافت اج اما سه گزینه برای پیشگیری از ردیابی ارائه می‌دهد، Basic (ابتدایی)، Balanced (متعادل) و Strict (شدید). در حالت Basic اطلاعات شما در همه وبسایت‌ها رصد می‌شود، در حالت بالانس سایت‌هایی که شما بازدید نکرده باشید، اجازه ردیابی شما را ندارند. در حالت آخر که سختگیرانه‌ترین آنها است، اکثریت (و نه همه) نمی‌توانند اطلاعاتی که در وبسایت‌ها دیده‌اید را ردیابی کنند. البته مایکروسافت به کاربران هشدار می‌دهد که در صورت فعال کردن حالت Strict ممکن است بخشی‌هایی از سایت کار نکند. البته این مرورگر همچنان گزینه Do Not Track را نیز در اختیار دارد، اما همانطور که پیش‌تر گفتیم این روش برای جلوگیری از ردیابی چندان موثر نیست.

هشدار در لحظه

هر دو مرورگر به کاربران در صورت مشاهده سایت‌های مخرب هشدار می‌دهند. از نظر به‌روزرسانی‌های امنیتی هر دو مرورگر برنامه آپدیت‌های ۶ هفته‌ای دارند و به‌روزرسانی‌های امنیتی مهم در زمان نیاز ارائه می‌شود.

مقایسه مایکروسافت اج گوگل کروم

در مجموع مایکروسافت اج در بخش امنیتی از کروم قوی‌تر است و انعطاف‌پذیری بیشتری دارد. با این حال، کروم دارای امکانات بیشتری در کنترل دسترسی وبسایت‌ها برای کاربر است. هر دو مرورگر از نظر امنیت مناسب هستند و وضعیت نگران کننده‌ای ندارند.

نتیجه‌گیری

کدام مرورگر گزینه بهتری است؟ از نظر کارایی و عملکرد و با در نظر گرفتن امکان کمتر در بخش امنیت، Microsoft Edge مرورگر بهتری در مقایسه با کروم به نظر می‌آید. اما آیا شما هم با این نتیجه‌گیری موافقید؟ تجربیات خود در استفاده از مرورگر جدید مایکروسافت را در مقایسه با کروم با موکسو و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

برچسب ها

محمد لک

لیسانس برق صنعتی، مخترع سه طرح صنعتی بین المللی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن