سخت افزار

ابرکامپیوتر اروپایی هواشناسی به پردازنده AMD Epyc 7742 مجهز خواهد شد

کشورها برای سیستم پیش بینی وضع هوا نیاز به یک کامپیوتر فوق العاده قدرتمند دارند، بنابراین چنین کامپیوتری، یا بهتر است بگوئیم چنین ابر کامپیوتری باید از یک پردازنده بسیار قدرتمند نیز برخوردار باشد تا بتواند حجم عظیمی از اطلاعات را با سرعت بالا پردازش کند.

به دنبال موفقیت‌های متداوم AMD، این کمپانی که به تازگی موفق شده بود قرارداد بزرگی را در رابطه با مجهز شدن ابر کامپیوتر Archer 2 شهر ادینبرو (پایتخت اسکاتلند) به پردازنده خود به ثبت برساند، این هفته کمپانی اعلام کرده است که قرارداد جدیدی را در رابطه با یک ابرکامپیوتر جدید ثبت کرده است.

این بار طرف قرارداد AMD شرکت Atos است و طبق توافق انجام شده، ابر کامپیوتر پیش بینی وضع هوا با نام BullSequana XH2000 که به صورت ۲۴ ساعته در تمام طول هفته اطلاعات مرتبط با وضع هوای شهر بولونیا کشور ایتالیا را آنالیز میکند به پردازنده قدرتمند AMD مجهز خواهد شد. Atos در حال حاضر صاحب چندین ابرکامپیوتر است اما یکی از این کامپیوترهای فوق قدرتمند به پردازنده مرکزی AMD Epyc 7742 مجهز خواهد شد. این CPU از ۶۴ هسته پردازشی، ۱۲۸ رشته پردازشی و توان طراحی حرارتی ۲۲۵ وات برخوردار است و یک غول پردازشی به شمار میرود.

در مورد اینکه چه تعداد از این پردازنده در ابرکامپیوتر BullSequana XH2000 به کار گرفته خواهد شد فعلا اطلاعاتی در دسترس نیست اما مشخص شده که هر یک از کابین‌های XH2000 42U میتوانند تا حداکثر ۳۲ پردازشگر را در خود جای دهند. خنک کنندگی این ابرکامپیوتر عظیم توسط مایع انجام میگردد و هر یک از تیغه‌های خنک کننده ۱U قادرند سه محسابه گر را در خود جای دهند که میتواند از پلتفرم‌های متنوعی از جمله پلتفرم AMD Epyc، Intel Xeon و Nvidia Volta 100 پشتیبانی کند. بنابراین این ابرکامپیوتر میتواند کاملا طبق میل مصرف کننده شخصی سازی شود. بدین ترتیب XH2000 را میتوان ابرکامپیوتری فوق العاده خصوصا برای کاربری هواشناسی دانست که موجب پیشرفتی چشمگیر در این امر میشود.

Atos این موفقیت را حاصل همکاری نزدیک با سازمان پیش بینی وضع هوای رده متوسط اروپا موسوم به ECMWF میداند که امکان استفاده از فناوری‌های جدید را به منظور آماده سازی برای نسل بعدی کاربردها فراهم کرده است. عملیات نصب و مونتاژ ابرکامپیوتر BullSequana XH2000 در بولونیا امسال آغاز میشود تا در سال ۲۰۲۱ کار خود را آغاز کند. دسترسی محققین به این ابرکامپیوتر از بیش از ۳۰ کشور مختلف جهان خواهد بود.

برچسب ها

مجتبی بوالحسنی

کارشناس ارشد مهندسی صنایع - عاشق فناوری و تکنولوژی‌های روز - برنامه‌نویس وب‌، اپ‌، بک‌اند، جاوا کور و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن