برنامه نویسی دسکتاپجاوا

معرفی 3 زبان برنامه نویسی محبوب برای توسعه دهندگان جاوا

اگر شما با زبان جاوا برنامه نویسی می کنید و به فکر یادگیری زبان های برنامه نویسی دیگری برای گسترش دانش و مهارت خود هستید، جای مناسبی را انتخاب کرده اید. گاهی اوقات نمی‌دانید کدام زبان برنامه نویسی برای شما مفید است، پس پیشنهاد می کنم این مقاله از موکسو را تا انتها مطالعه کنید.

نوشته های مشابه

در این مقاله من سه زبان برنامه نویسی JVM را با شما به اشتراک می گذارم، این زبان ها برای برنامه نویسانی که با جاوا کار می کنند مفید هستند، یادگیری زبان های برنامه نویسی مختلف به شما کمک می کند، در مصاحبه هایی که دارید موفق تر ظاهر شوید.

از طرفی شما می‌توانید با طرز تفکر های مختلف آشنا شوید، زیرا زبان های مختلف دارای ویژگی های متفاوتی هستند که کارهای شما را بسیار ساده تر می کنند. یادگیری یک زبان برنامه نویسی جدید به شما کمک می کند تا مزایا و معایب زبان ها را با یکدیگر مقایسه کنید، در نتیجه می توانید کد نویسی بهتری داشته باشید.

زبان هایی که در این مقاله به آنها اشاره می‌کنم مبتنی بر JVM هستند، این زبان ها برای کسانی که با جاوا کار می کنند بسیار ساده ترند زیرا با یکدیگر در ارتباط هستند.

اسکالا ، گرووی و کاتلین

در این مقاله من به سه زبان برنامه نویسی مهم اشاره خواهم کرد که توسعه دهندگان جاوا در سال ۲۰۲۰ باید به یادگیری آنها بپردازند. شاید این سوال پیش بیاید که چرا من سه زبان را به شما معرفی کرده‌ام، در حالی که می‌توانستم ۵ تا ۱۰ زبان دیگر را نیز به شما معرفی کنم.

خوب باید به این نکته توجه داشته باشید که یادگیری یک زبان جدید چندان ساده هم نیست و برای آن به زمان و تلاش کافی نیاز دارید. پس به دنبال تعدد یادگیری زبان ها نباشید، حتی یادگیری یک زبان برنامه نویسی جدید نیز بسیار مفید خواهد بود و در بیشتر مواقع برای شما کافیست.

1.Scala

زبان Scala مدتی است که در بازار وجود دارد و زمانی که برای اولین بار معرفی شد این طور تصور میشد که می‌تواند بهترین زبان برای جایگزینی جاوا باشد، اما خوب این اتفاق نیفتاد، به خصوص بعد از اینکه نسخه ۸ زبان‌ جاوا منتشر شد و ویژگی های قابل توجهی به آن اضافه شد، احتمال این جایگزینی بسیار کم شد.

اما این زبان همچنان زبانی مهم برای یادگیری توسعه دهندگان جاواست، Scala در چند سال گذشته رشد خوبی داشته است و شرکت ها و استارتاپ های بیشتری شروع به استفاده از آن کرده اند.

به عنوان مثال شرکت های Uber ، Sony, Amazon و Autodesk از این زبان استفاده می کنند. فریمورک های محبوب این زبان مانند Spark، Akka و Play نیز به شرکت‌های مختلف کمک می‌کنند تا از این زبان برای توسعه وب و راه حل هایی برای مدیریت داده های بزرگ استفاده کنند.

با وجود شرکت های مطرحی که در بالا به آن اشاره شد، تعجب آور نیست که به طور متوسط بیش از ۱۲۰ هزار دلار به توسعه دهندگان زبان جایگزین پرداخت میشود. پس اگر به دنبال کارهای مهیج و یادگیری یک زبان برنامه نویسی کاربردی هستید، Scala باید اولین انتخاب شما باشد.

اگر خواندن کتاب را دوست دارید، پس کتاب Scala for the Impatient از کی سی هورستمن کتاب پیشنهادی من به شما است. من سبک او را دوست دارم و بسیاری از کتاب های او را خوانده ام. مانند دیگران، این کتاب همچنین مفاهیم اصلی Scala را پوشش می دهد و به شما کمک می کند تا سریع این زبان را یاد بگیرید.

2.Kotlin

کاتلین در سال 2011 توسط JetBrains Team Blog (سازنده IntelliJ IDEA ، PyCharm و بسیاری دیگر از IDE های برتر) معرفی شد اما بسیاری از برنامه نویسان در آن زمان توجهی به آن نکردند، اما زمانی که گوگل این زبان را به عنوان زبان رسمی توسعه Android در Google IO 2017 اعلام کرد، توجه ها به آن جلب شد.

مانند Groovy و Scala، کاتلین نیز بر روی JVM اجرا می شود و به بایت کد جاوا کامپایل می شود. شما می توانید در یک پروژه قبلی جاوا یا Android از کاتلین استفاده کنید و همه چیز خوب کار خواهد کرد.

بنابراین اگر شما علاقه مند به یادگیری توسعه Android هستید، میخواهید برنامه خود را از NullPointerException ایمن کنید، می خواهید توابع خود را تمیزتر بنویسید و از مزایای بسیاری دیگر بهره مند شوید، باید Kotlin را در سال 2020 بیاموزید.

اگر خواندن کتاب را دوست دارید، Kotilin in Action چیزی است که می توانید برای یادگیری این زبان دنبال کنید. این کتاب بسیار جامع است و جزئیات اساسی را پوشش میدهد. همچنین می توانید تمام تمرینات و راه حل های این کتاب را در وب سایت رسمی Kotlin که همچنین دارای یک ویرایشگر آنلاین برای تمرین برنامه های Kotlin است، پیدا کنید.

3. Groovy

من در سال 2017 چشم انداز Groovy را کاوش کردم و از این تجربه می توانم بگویم که هر توسعه دهنده جاوا باید Groovy را یاد بگیرد. این زبان با نحو مختصر و قدرتمند خود مکمل جاوا است و دارای ویژگی های فوق العاده ای است.

بعد از یادگیری Groovy، فهمیدم که هرکاری را میتوانم در 50 خط کد انجام دهم. این زبان کدهای لازم برای انجام کاری را هنگام مقایسه با جاوا به طور جدی کاهش می دهد و بهترین قسمت Groovy جاوا بودن آن است.

یک دلیل یادگیری Groovy برای من فریمورک Spock بود، یک چارچوب مناسب برای تست ها واحد. این زبان انجام تست های واحد در جاوا را بسیار ساده تر می کند و همچنین آنچه JUnit ارائه می دهد را گسترش میدهد.

و اگر هنوز خواندن کتاب را ترجیح می دهید، ساخت Making Java Groovy کتابی است که من توصیه می کنم. این کتاب به من کمک کرد که فقط در چند ساعت اسکریپت های Groovy را بنویسم. این کتابی بود که من هنگام شروع کار Groovy خواندم و بعد از آن Groovy in Action را دنبال کردم.

اگر شما علاقه مند به ساخت بازی ها و برنامه های موبایل هستید، Kotlin به شما کمک خواهد کرد و اگر می خواهید برنامه نویسی انجام دهید، Groovy زبان بسیار خوبی است و در تست واحد و ساخت موارد اتوماسیون بسیار کمک می کند. از آنجا که Groovy به جاوا کامپایل می شود، به طور موثری زبان برنامه نویسی جاوا را تکمیل می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا